Pieluszkowe zapalenie skóry to problem, który zazwyczaj dotyczy niemowlaków i osoby starsze, cierpiące na nietrzymanie moczu. Może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości, takich jak świąd, krostki, grudki, podrażnienia stref intymnych itp. Jak zatem poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry u swojego dziecka? Jak pomóc maluchowi?
Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry
Na początku warto podkreślić, że pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny, powstający w miejscu przylegania pieluszki do ciała. Jakie są najczęstsze przyczyny takiej dolegliwości? Zazwyczaj są to:
- Otarcia od pieluszki – jeżeli pieluszka wrzyna się w pachwiny dziecka, trzeba zmienić ją na większą.
- Zbyt rzadka zmiana pieluchy – okazuje się, że to właśnie nieodpowiednia pielęgnacja skóry dziecka jest najczęstszą przyczyną rozwoju pieluszkowego zapalenia skóry.
- Długotrwała antybiotykoterapia – osłabia ona układ odpornościowy i skórę dziecka.
- Alergie – uczulenia mogą wywoływać alergeny, jakie znajdują się w pieluszce.
- Obecność drożdżaków w kale lub infekcje bakteryjne.
- Brak cyrkulacji powietrza – najczęściej jest związany z nieodpowiednio dobranym wyrobem chłonnym.
Pamiętajmy o tym, że pieluszkowe zapalenia skóry do problem dosyć złożony, wywoływany nawet przez kilka czynników jednocześnie.
Objawy pieluszkowego zapalenia skóry
Jakie objawy daje pieluszkowe zapalenie skóry? Początkowo zauważamy dolegliwości podobne do oparzenia słonecznego. Skóra dziecka jest zaczerwieniona w okolicach pieluszki i ulega łuszczeniu się. Z biegiem czasu objawy nasilają się i obejmują także grudki, obrzęk i bolesne pęcherzyki. Niekiedy w pęcherzykach znajduje się treść ropna, natomiast gdy widzimy strupki o żółtym kolorze, to najczęściej znak o zakażeniu grzybiczym lub bakteryjnym! Maluszek w efekcie staje się bardziej marudny i rozdrażniony, dlatego reakcja rodzica musi być błyskawiczna.
Jak zwalczyć ten problem?
Jak poradzić sobie z pieluszkowym zapaleniem skóry u dziecka? Faktem jest, że leczenie zazwyczaj zależy od przyczyny powstania zmian na skórze. Jako rodzice powinniśmy na bieżąco obserwować stan skóry swojego dziecka i w razie wątpliwości umawiać się na wizyty do pediatry. Specjalista wykonuje naskórkowe testy płatkowe lub badania mykologiczne, wskazujące na przyczyny dolegliwości. Jeżeli mamy do czynienia z alergią, zazwyczaj konieczne jest miejscowe stosowanie preparatów sterydowych. Z kolei gdy skóra dziecka zostaje zaatakowana przez bakterie lub drożdżaki, niezbędne jest aplikowanie odpowiednio dobranych przez lekarza preparatów.
Bardzo ważne jest to, aby nie używać maści na pieluszkowe zapalenie skóry na własną rękę. Leki zawsze muszą być dostosowane do potrzeb dziecka, po konsultacji ze specjalistą. Poza tym często stosuje się preparaty łagodzące, dostępne w aptekach i drogeriach. Bez wątpienia odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka już od pierwszych dni życia może wpływać na zmniejszenie ryzyka występowania takich problemów.